|
|
|
Пошук по сайту
Обласний літературний тур «Я жив, творив, спокутував, кохав…!»
У січні 2024 року в Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбулося відкриття обласного літературного туру «Я жив, творив, спокутував, кохав…!» до 80-річчя з дня народження Миколи Федунця – поета, журналіста, члена Національної спілки письменників України і Національної спілки журналістів України, заслуженого працівника культури України, лавреата міжнародних літературних премій імені Івана Кошелівця та Дмитра Нитченка, обласних літературних премій імені Тараса Шевченка, Микити Годованця, Володимира Булаєнка, Григорія Костюка, Якова Гальчевського «За подвижництво у державотворенні» та Хмельницької міської премії імені Богдана Хмельницького, уродженця села Сушівці Білогірської селищної територіальної громади Шепетівського району.
Організатори обласного туру: Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека, Хмельницький обласний літературний музей та Хмельницька обласна організація Національної спілки письменників України.
У заході взяли участь письменники, журналісти, краєзнавці, науковці, освітяни та бібліотечні працівники закладів загальної середньої освіти м. Хмельницький, друзі.
Захід проходив у змішаному форматі. На платформі ZOOM доєдналися земляки Миколи Федунця з с. Сушівці, мешканці смт Ямпіль та користувачі публічних бібліотек територіальних громад області.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять Миколи Федоровича і загиблих воїнів, які віддали своє життя за свободу та незалежність України і запалили свічку.
Захід відкрила директорка бібліотеки Катерина Чабан, яка розповіла про організацію обласного літературного туру, його мету та ознайомила з програмою туру.
Спогадами про творчу співпрацю поділилися: письменник, директор Хмельницького обласного літературного музею Василь Горбатюк; лавреати обласної премії імені Миколи Федунця за кращу поетичну збірку – Ніна Шмурікова-Гаврилюк та Віталій Міхалевський; поетеса, членкиня НСПУ Лідія Ярохно.
Ольга Гуц, бібліотекарка Сушівецької сільської бібліотеки-філії комунального закладу «Білогірська центральна бібліотека» Білогірської селищної ради ознайомила з життєвим і творчим шляхом письменника, розповіла про вшанування пам’яті Миколи Федунця в його рідному селі, а це і встановлення меморіальної дошки на фасаді школи, де навчався поет, і куточок пам’яті в сільській бібліотеці.
До заходу долучився класний керівник Миколи Федунця – Григорій Ситар (в минулому – вчитель фізики й астрономії Ямпільської середньої школи).
Під час заходу звучали вірші Миколи Федунця у виконанні читачів Сушівецької сільської бібліотеки-філії та пісні на слова автора: «Журавлі» у виконанні хмельницького барда Леоніда Мазура, «Не цурайся пісні» – вокальної групи «Калина» Сушівецького будинку культури.
Презентовано виставку-інсталяцію «У повені літ чебрецевих», на якій представлено книжкові видання з фондів Хмельницької ОУНБ та музейні експонати Хмельницького обласного літературного музею.
У травні, в рамках обласного туру, відбулася мандрівка «Витоками Федунцевої долі», під час якої відбувся виїзд у Білогірську та Ямпільську селищні громади Шепетівського району.
Делегація у складі Катерини Чабан – директорки Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки; Василя Горбатюка – директора Хмельницького обласного літературного музею; Зої Філіппенко – завідуючої відділом краєзнавства, та Петра Маліша – голови Хмельницької обласної організації НСПУ, побувала в селищі Білогір’я Шепетівського району, відвідала місцину, де знаходилася редакція газети «Радянське село», в котрій свого часу працював Микола Федорович на посаді відповідального секретаря. Тут друкувалися його перші вірші, прозові замітки. Саме звідси почався його шлях у велику літературу. Понад шість років трудився тут літератор. Спогадами про ті часи з присутніми поділилася Ніна Закордонець, яка добре знала поета, як і її брат Володимир Рубашевський, котрий тоді також працював у тій же редакції. Надія Кравченко, жителька селища Білогір’я, зачитала власний вірш, приурочений Миколі Федоровичу.
Зустрів делегацію Юрій Загоруйко – секретар Білогірської територіальної громади, та її мешканці, які висловили вдячність за вшанування пам’яті їхнього земляка. У свою чергу, слова вітання линули від Петра Маліша, який поділився спогадами про Миколу Федунця і розповів про його творчий доробок.
Учасники мандрівки відвідали малу батьківщину поета – село Сушівці, де він народився та навчався в початкових класах.
Відбулася екскурсія до Сушовецького ліцею, перегляд музейної експозиції, яка тут діє, покладання квітів до меморіальної дошки, встановленої на згадку про літератора. Відвідали і Сушовецьку сільську бібліотеку, ознайомилися з експонатами музейної кімнати, де є експозиція про поета. Здійснили пішохідну екскурсію до місцини, де знаходився будинок Миколи Федоровича, який, на жаль, не зберігся, до джерела «Вікнина», куди любив ходити Микола Федорович та черпав натхнення для творчості.
Відвідали і Миклаську гімназію, де навчався Микола Федунець у 5-8 класах. Пройшлися стежкою, якою щодня ходив до школи юний Миколка, поклали квіти до меморіальної дошки.
Також учасники мандрівки відвідали селище Ямпіль. Тут Микола Федунець здобував знання у 9-10 класах місцевої школи, саме тут відбулося утвердження його як особистості та поета.
В Ямпільському ліцеї відбувся вечір-спогад «Цей путівець – із Сушовець». Із програмою обласного літературного туру «Я жив, творив, спокутував, кохав..!» ознайомила Катерина Чабан. Своїми спогадами про Миколу Федунця поділились Василь Горбатюк та Петро Маліш. До заходу долучився і класний керівник Миколи Федунця – Григорій Ситар (в минулому – вчитель фізики і астрономії Ямпільської середньої школи). В телефонному режимі спогадами про поета поділився Микола Мигаль – колишній вчитель, який зараз проживає в Одеській області.
Учасники відвідали шкільний музей, де в експозиції розміщена інформація про поета. На всіх локаціях мандрівки присутні говорили про патріотизм письменника, його любов до України, рідного села, української мови, простоту, людяність, почуття гумору, відкритість та готовність завжди прийти на допомогу ближньому. Звучали поетичні рядки поета у виконанні користувачів КЗ «Білогірська центральна бібліотека», Сушовецької сільської бібліотеки-філії КЗ «Білогірська центральна бібліотека», Микласької сільської бібліотеки та КЗ «Ямпільська публічна бібліотека Ямпільської селищної ради». Лунала «Пісня про Ямпіль» на слова Миколи Федунця у виконанні вчительки музики і мистецтв Ямпільської гімназії Олени Теребей та авторська мелодекламація вірша у виконанні Алли Бійчук, художнього керівника Ямпільського селищного клубу, а також пісні у виконанні Миколи Хоменка та Алли Бійчук.
У червні в Хмельницькому обласному літературному музеї відбулося вручення обласної літературної премії імені Миколи Федунця за кращу поетичну збірку.
Цьогорічним десятим лавреатом став Михайло Цимбалюк – поет, журналіст, член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, уродженець села Моломолинці Лісовогринівецької сільської територіальної громади Хмельницького району, який від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну знаходиться на передовій як військовий медик. А виборола перемогу його збірка «Калібри любови», де зібрані вірші про війну.
Вручив диплом Михайлу Цимбалюку голова Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України та голова конкурсного комітету Петро Маліш.
Привітати лавреата прийшли колеги по перу, бібліотекарі, журналісти, рідні та друзі, які висловили вдячність за майстерність слова і за служіння українському народу.
У жовтні відбулася літературна екскурсія «Хмельницький в житті Миколи Федунця», яку провела Катерина Данилова, співробітниця Хмельницького обласного краєзнавчого музею.
Катерина Чабан, директорка бібліотеки, розповіла про проєкти та їх організаторів; заходи, що уже відбулися в рамках обласного туру, а також повідомила про мету літературної екскурсії – ознайомити мешканців та гостей міста з історією Хмельницького, його історичними та архітектурними пам’ятками.
Про життя і творчість поета присутнім розповів Петро Маліш – письменник, голова Хмельницької обласної організації НСПУ.
Своїми спогадами про Миколу Федоровича поділилася Ніна Шмурікова-Гаврилюк – письменниця, членкиня НСПУ, лавреатка обласної літературної премії імені Миколи Федунця, яка зачитала вірш «Пам’яті Миколи Федунця» та передала в дарунок у фонди Хмельницької ОУНБ книгу «Досвітня пора» Леоніда Закордонця – поета, члена НСПУ, уродженця з Білогірщини.
Присутнім презентовано книжкову виставку «Неповторність рідного слова» з фондів бібліотеки.
Згодом учасники вирушили на локацію, що пов’язана з життям і творчістю Миколи Федоровича. Прийшли до будинку № 115/1, що на вулиці Проскурівського підпілля, де з 80-х років в квартирі № 9 проживав Микола Федунець з дружиною Олександрою Ванжулою. Після смерті письменника родиною та громадськістю міста на фасаді будинку була встановлена меморіальна дошка. Василь Горбатюк, директор Хмельницького обласного літературного музею, розповів історію її відкриття.
Далі екскурсія продовжилась вулицею Кам’янецькою. Учасники відвідали дворик, де заходився колишній будинок Спілки художників, та дізналися про історію пам'ятника барону Мюнхаузену. Зупинилися на перехресті вулиць Проскурівська та Кам’янецька, де відкрили для себе 600- літню історію міста Плоскирівці – Проскурів – Хмельницький та його основні історичні віхи. На перехресті вулиць Подільська і Соборна пані Катерина розповіла історії про Пожежне депо (тепер кінотеатр «Планета»), торговий центр «Дитячий світ» і фонтан із жабками. Згодом екскурсія перемістилася на вулицю Проскурівську (колишню Олександрівську), де учасники ознайомилися з історію розвитку міста кінця XIX – початку XX століття.
Хмельницький обласний художній музей – наступна локація екскурсії, де у 80-х розміщувалися редакції обласних газет «Корчагінець» і «Радянське Поділля». Саме у цих редакціях і працював Микола Федунець. Про його роботу, тематичні рубрики, які він вів, та цікаві історії з життя журналіста повідав Василь Горбатюк.
Завершили літературну екскурсію у Хмельницькому обласному літературному музеї. Василь Горбатюк, директор музею, розповів учасникам історію його створення та про внесок Миколи Федоровича у розвиток закладу. Присутні переглянули музейну експозицію, де розміщена інформація про поета, ознайомилися з фото та рукописами письменника, послухали патріотичну та ліричну поезію Миколи Федунця у виконанні працівників музею.
Обласний літературний тур дав можливість більше дізнатися про життя Миколи Федоровича Федунця, пройнятися його творчістю.
|
|